Unofficial Election Results - Nov.06,2012 General Tally Results - By Election 11/6/2012
 
Vote
Count
Percent
Votes
Category Name: Party Name:
DELEGATE
Donna M. Christensen DEMOCRATIC PARTY 4,365 61.34%
Warren B. Mosler 1,084 15.23%
Holland L. Redfield, II REPUBLICAN PARTY 841 11.82%
Norma Pickard-Samuel 707 9.94%
Guillaume Mimoun 114 1.60%
Write In 5 .07%
SENATOR AT-LARGE
Craig W. Barshinger DEMOCRATIC PARTY 4,239 70.49%
Wilma Marsh-Monsanto 1,737 28.88%
Write In 38 .63%
SENATOR - ST. CROIX
Sammuel Sanes DEMOCRATIC PARTY 1,462 9.56%
Judi Fricks-Buckley 1,361 8.90%
Nereida Rivera O'Reilly 1,204 7.88%
Alicia "Chucky" Hansen 1,137 7.44%
Diane Capehart DEMOCRATIC PARTY 1,117 7.31%
Terrence Positive Nelson INDEPENDENT CITIZENS MOVEMENT 934 6.11%
Neville James DEMOCRATIC PARTY 837 5.48%
Kenneth L. "Kenny" Gittens DEMOCRATIC PARTY 823 5.38%
John Michael Canegata REPUBLICAN PARTY 701 4.59%
Arthur A. Joseph INDEPENDENT CITIZENS MOVEMENT 508 3.32%
Gwendolyn D. Hall Brady REPUBLICAN PARTY 469 3.07%
Jamila A. Russell 440 2.88%
Ronald E. Russell DEMOCRATIC PARTY 424 2.77%
Pedro "Pei" Cruz 396 2.59%
Naomi Sandra Joseph INDEPENDENT CITIZENS MOVEMENT 394 2.58%
Myron A. Allick 370 2.42%
Samuel J. Baptiste 352 2.30%
Troy D. Mason DEMOCRATIC PARTY 289 1.89%
Michael John Springer, Jr 283 1.85%
Eugene E. LaCorbiniere DEMOCRATIC PARTY 265 1.73%
Carmen B. Cintron 257 1.68%
Wayne "Bully" Petersen REPUBLICAN PARTY 208 1.36%
Jay Watson 174 1.14%
Luis R. Ayala, Jr 168 1.10%
Percival Tahemah Edwards 166 1.09%
Sherryann A. Wiltshire 152 .99%
George Moore INDEPENDENT CITIZENS MOVEMENT 125 .82%
Norman A. George 116 .76%
George T. Cyril, Sr 78 .51%
Irving Jermaine Julien 67 .44%
Write In 8 .05%
SENATOR - ST. THOMAS / ST. JOHN
Clifford Graham DEMOCRATIC PARTY 2,871 9.95%
Myron D. Jackson DEMOCRATIC PARTY 2,108 7.30%
Shawn Michael Malone DEMOCRATIC PARTY 2,032 7.04%
Janette Millin Young DEMOCRATIC PARTY 1,882 6.52%
Tregenza A. Roach 1,703 5.90%
Clarence Payne DEMOCRATIC PARTY 1,646 5.70%
Donald "Ducks" Cole DEMOCRATIC PARTY 1,466 5.08%
Justin Harrigan, Sr. DEMOCRATIC PARTY 1,346 4.66%
Lawrence "Recon" Olive 1,178 4.08%
Lisa M. Williams 1,159 4.02%
Horace T. Brooks 1,064 3.69%
Louis "Lo-Lo" Willis 936 3.24%
Sean A. Georges 902 3.13%
Paul Alexander 895 3.10%
Kent Bernier, Sr. 774 2.68%
Alma Francis-Heyliger 768 2.66%
Janelle K. Sarauw 751 2.60%
Marvin Blyden 680 2.36%
Stephen Smokey Frett INDEPENDENT CITIZENS MOVEMENT 606 2.10%
Cecilia Milliner-Emanuel 530 1.84%
Joseph "WoJo" Gumbs INDEPENDENT CITIZENS MOVEMENT 498 1.73%
Alan M. Friedman 412 1.43%
Kyza A. Callwood 405 1.40%
Carol Berry 405 1.40%
Shirley M. Sadler 306 1.06%
Neville "Champy" Amey 299 1.04%
Elvin R. Fahie, Sr. 294 1.02%
Andreas Tietje 159 .55%
Jodi Hodge REPUBLICAN PARTY 147 .51%
Omodoso Amin Muhammad 134 .46%
Cleone Marrishow 126 .44%
Josephine M. Lindquist 121 .42%
Orial Tommy Webb REPUBLICAN PARTY 107 .37%
Walter Brown 78 .27%
Charlesworth R. Halstead INDEPENDENT CITIZENS MOVEMENT 60 .21%
Write In 13 .05%
BOARD OF EDUCATION AT-LARGE
Oswin A. Sewer DEMOCRATIC PARTY 1,913 99.69%
Write In 6 .31%
BOARD OF EDUCATION ST. CROIX
Terrence T. Joseph DEMOCRATIC PARTY 931 21.72%
Winona "Pat" Hendricks DEMOCRATIC PARTY 754 17.59%
Martial A. Webster, Sr 583 13.60%
Mary "Peggy" Moorhead 559 13.04%
Yvonne D. Petersen 548 12.78%
Cyril Levine DEMOCRATIC PARTY 399 9.31%
Kasaun K. Baptiste DEMOCRATIC PARTY 287 6.69%
Jaynae Williams 202 4.71%
Write In 24 .56%
BOARD OF EDUCATION ST. THOMAS / ST JOHN
Judy M. Gomez DEMOCRATIC PARTY 1,878 22.86%
Debra Smith-Watlington DEMOCRATIC PARTY 1,402 17.06%
Arah C. Lockhart DEMOCRATIC PARTY 1,382 16.82%
Nandi Sekou 1,376 16.75%
Keith E. Richards DEMOCRATIC PARTY 1,312 15.97%
Maria Richardson INDEPENDENT CITIZENS MOVEMENT 491 5.98%
Vivicka Garfield 371 4.52%
Write In 5 .06%
BOARD OF ELECTIONS ST. CROIX
Lilliana Belardo de O Neal REPUBLICAN PARTY 819 24.98%
Lisa Harris-Moorhead 781 23.82%
Glenn Webster REPUBLICAN PARTY 512 15.61%
Roland L. Moolenaar 508 15.49%
Epiphane "Joe" Joseph INDEPENDENT CITIZENS MOVEMENT 328 10.00%
Krista Schluderman 324 9.88%
Write In 7 .21%
BOARD OF ELECTIONS JUNTA ELECTORAL
Arturo Watlington, Jr. DEMOCRATIC PARTY 1,491 20.63%
Alecia M. Wells 1,106 15.30%
Lawrence "Larry" Boschulte REPUBLICAN PARTY 987 13.66%
Lydia Hendricks 923 12.77%
George Blackhall REPUBLICAN PARTY 663 9.17%
Jerry "Azik" Meyers 652 9.02%
Diane J. Magras 403 5.58%
Harriet A. Mercer 382 5.29%
Ada A.F. Hodge INDEPENDENT CITIZENS MOVEMENT 351 4.86%
J "Bush Tea" Dawson INDEPENDENT CITIZENS MOVEMENT 261 3.61%
Write In 8 .11%
Vote
Count
Percent
Votes
Category Name: Party Name:
Poll on industrial hemp
YES 1,298 62.64%
NO 774 37.36%
Vote
Count
Percent
Votes
Category Name: Party Name:
No Vote
13 100.00%
 
1 of 1