SUMMARY REPORT        USVI PRIMARY ELECTION            UNOFFICIAL RESULTS
RUN DATE:08/01/20     AUGUST 1, 2020
RUN TIME:09:35 PM     (STT/J EARLY VOTING)
                      STATISTICS

                                                       VOTES PERCENT

           PRECINCTS COUNTED (OF 29) .  .  .  .  .        29  100.00
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .         0
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .       884
           BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .       884  100.00
           BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .         0
           BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .         1     .11

                          ********** (Democrat) **********

          LEGISLATURE OF THE VIRGIN ISLANDS ST. THOMAS / ST. JOHN
          (VOTE FOR)  7
           Donna Frett Gregory .  .  .  .  .  .  .       519   14.00
           Athneil "Bobby" Thomas .  .  .  .  .  .       428   11.55
           Stedmann Hodge, Jr. .  .  .  .  .  .  .       412   11.12
           Carla Joseph  .  .  .  .  .  .  .  .  .       373   10.06
           Milton E. Potter .  .  .  .  .  .  .  .       367    9.90
           Marvin Blyden .  .  .  .  .  .  .  .  .       361    9.74
           Jonathan P. Tucker, Jr .  .  .  .  .  .       291    7.85
           Larence Larry Boschulte.  .  .  .  .  .       256    6.91
           Jean A. Forde .  .  .  .  .  .  .  .  .       246    6.64
           Patrick Simeon Sprauve .  .  .  .  .  .       220    5.94
           Shirley M. Sadler.  .  .  .  .  .  .  .       198    5.34
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        35     .94

          LEGISLATURE OF THE VIRGIN ISLANDS ST. CROIX
          (VOTE FOR)  7
           Kurt Vialet.  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
           Javan E. James.  .  .  .  .  .  .  .  .         0
           Allison L. DeGazon  .  .  .  .  .  .  .         0
           Troy C. Williams .  .  .  .  .  .  .  .         0
           Kenneth L. Gittens  .  .  .  .  .  .  .         0
           Genevieve Whitaker  .  .  .  .  .  .  .         0
           Novelle E. Francis, Jr..  .  .  .  .  .         0
           Andrew John.  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
           Oakland Benta .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          BOARD OF EDUCATION ST. CROIX
          (VOTE FOR)  2
           Imani Heath.  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
           Emmanuella Perez .  .  .  .  .  .  .  .         0
           Shawna K. Richards  .  .  .  .  .  .  .         0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          BOARD OF EDUCATION ST. THOMAS / ST. JOHN
          (VOTE FOR)  2
           Kyza A. Callwood .  .  .  .  .  .  .  .       384   31.27
           Nandi S├ękou, Esq.  .  .  .  .  .  .  .       353   28.75
           Arah C. Lockhart .  .  .  .  .  .  .  .       321   26.14
           Judith W. Edwin  .  .  .  .  .  .  .  .       163   13.27
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         7     .57

          STATE CHAIR
          (VOTE FOR)  1
           Glen J. Smith .  .  .  .  .  .  .  .  .       410   68.33
           Cecil R. Benjamin.  .  .  .  .  .  .  .       179   29.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        11    1.83

          NATIONAL COMMITTEE WOMAN
          (VOTE FOR)  1
           Donna Christensen.  .  .  .  .  .  .  .       489   71.39
           Carol M. Burke.  .  .  .  .  .  .  .  .       189   27.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         7    1.02

          TERRITORIAL COMMITTEE - AT LARGE
          (VOTE FOR) 16
           Riise E. S. Richards.  .  .  .  .  .  .       396   28.61
           Kevin A. Rodriguez  .  .  .  .  .  .  .       321   23.19
           Barbara A. Petersen .  .  .  .  .  .  .       320   23.12
           Rudolph Anthony Greene .  .  .  .  .  .       155   11.20
           Nemmy Williams Jackson .  .  .  .  .  .       114    8.24
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        78    5.64

          DISTRICT CHAIR ST. THOMAS / ST. JOHN
          (VOTE FOR)  1
           Randolph N. Bennett .  .  .  .  .  .  .       334   52.11
           Edgar "Baker" Phillips .  .  .  .  .  .       298   46.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         9    1.40

          TERRITORIAL COMMITTEE DISTRICT ST. THOMAS / ST. JOHN
          (VOTE FOR)  8
           Riise E. S. Richards.  .  .  .  .  .  .       332   20.52
           Ivan Williams .  .  .  .  .  .  .  .  .       290   17.92
           Sandra Thomas-Mason .  .  .  .  .  .  .       234   14.46
           Deshaun A. Smith .  .  .  .  .  .  .  .       198   12.24
           Stevelyn Parris  .  .  .  .  .  .  .  .       160    9.89
           Roger B. Minkoff .  .  .  .  .  .  .  .       138    8.53
           Doris V. Bedminster .  .  .  .  .  .  .       134    8.28
           Kiese N. Sam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       109    6.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        23    1.42

          TERRITORIAL COMMITTEE DISTRICT ST. CROIX
          (VOTE FOR)  6
           Peter Abrahams.  .  .  .  .  .  .  .  .         0
           Ashley Devoe Scotland  .  .  .  .  .  .         0
           Jeanette K. Guzman  .  .  .  .  .  .  .         0
           Carolyn Burke .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
           Nemmy Williams Jackson .  .  .  .  .  .         0
           Sonia Boyce.  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
           Florine Audain Hassell .  .  .  .  .  .         0
           Elizabeth Centeno.  .  .  .  .  .  .  .         0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0